İngilizce Nasıl Öğrenilir ?

Bu gönderiyi Instagram’da gör

İngilizce özel ders (@harunguclu1979)’in paylaştığı bir gönderi ()

Aslında günümüzün ”Trend Topic” lerinden biridir yabancı dil ve özellikle de ingilizce nasıl öğrenilir sorusu. Ülkemizde ve dünyada en çok rağbet gören ve tercih edilen yabancı dilin İngilizce olduğu da bilinen bir gerçek. Kimileri eğitimi için, kimileri de iş, iş görüşmesi, kariyer veya farklı olanaklara fırsat vereceği gerekçesiyle İngilizce öğrenmek ister. Evet doğru gerekçelere sahipsiniz. Ama siz gerekeni yapmadıkça iş, kariyer vesaire gibi gerekçeler gerekçe olarak kalmaya devam edecektir. Nasıl ki şu an sahip olduğunuz diploma, iş veya alanında yetkinliğe sahip olduğunuz branşlara gelmek için emek ve zaman harcadıysanız, istediğiniz düzeyde ingilizce öğrenmek içinde zaman ve emek harcamanız gerekir. Ama güzel bir haberimiz var! Gerekli adımları atmanız şartıyla İngilizce öğrenmek,  mesleki bir  uzmanlık alanı kadar çok zaman gerektirmez. Yani doktor, avukat, öğretmen vesaire olmak için harcadığınız yıllarla kıyaslayınca İngilizce öğrenmek o kadar uzun zaman almaz.

İngilizce nasıl öğrenilir sorusuyla meşgul iken İngilizce eğitiminde, başarısızlığa uğramış, bıkmış ve yarı yolda bırakmış yada karamsarlık içinde olan bir çok insanla karşılaştık. Ama deneyimlerimiz sonucu bu kişilerin ”İngilizce öğrenmekten” çok ”İngilizce öğretilmek” isteyen, mucize bekleyen kişiler olduğu sonucuna vardık. Bir çok bilim insanının ”bir yabancı dil öğretilmez, öğrenilir” varsayımlarına katıldığımızı belirtmek isteriz. Elbette bu varsayım bir çok sosyolojik bileşenler de dahil olmak üzere çok geniş bir anlama sahiptir.

Sizin yapmanız gereken ingilizce nasıl öğrenilir sorusuna odaklanmak değil, bu konunun uzmanlarından yardım alıp size yol göstermelerini istemektir. Ancak bir uzmandan destek almadan önce ne derece kararlı olduğunuzun farkında olmanız gerekir. Düşünsenize! Bir insan ömrü ortalama 70 yıl dersek, ve bu 70 yılın sadece 1 yılını İngilizce öğrenimine ayırsak size çok büyük bir zaman gibi mi gelir?  Uzun bir zaman olduğunu düşünür ve öğrenmekten çok öğretileceğine inanıp, hiç bir şey yapmayacaksanız, ”ne zaman öğreneceğim” ”ne zaman konuşmaya” başlayacağım gibi sorularla bu işi yarım bırakmaya devam edersiniz.  Ve bir kaç yıl sonra İngilizce eksikliğiniz tekrar karşınıza çıkar,  aynı süreci tekrar edersiniz. Sonuç olarak bir bakmışsınız, 70 yılın 5 yılı geçmiş ve hala İngilizce öğrenmemiş veya istediğimiz düzeye gelmemişsiniz!  O halde önce kararlı olun, bir uzmanla görüşüp size destek olmasına izin verin ve onun dediklerini yapın. Zira sandığınız kadar zor değil.

Eğer bir uzmandan yardım alıyor veya almayı planlıyorsanız, size İngilizce nasıl öğrenilir sorusuna cevap olabilecek bazı bilgiler vermek  istiyoruz.  İngilizce öğrenirken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri de  belli bir sıraya göre aktarmaya çalışacağız.  Elbette ki özel kurs ve butik dershaneler tarafından sunulan özel dersler bu süreci hızlandıracak ve daha etkili olacaktır. Ancak maddi açıdan sizi zorlayacağını düşünüyorsanız, 5 kişiden fazla öğrencinin olmadığı gurup derslerini de tercih edebilirsiniz. Seçimimizi yapıp derslere başladıktan sonra, öğrenci olarak sizlere düşen sorumluluklar nelerdir,  bunlara madde madde değinelim. Sıfırdan başlayan veya belli bir düzeyden başlayan herkes için aynı prosedür geçerlidir.  Ancak biz yine de sıfır veya sıfır düzeyin biraz üstündekileri baz alarak maddelemek ve birazda hikaye anlatır gibi aktarmak istiyoruz.

Yapmanız gerekenler

1- ilk gün sizin en heyecanlı olduğunuz gündür. İngilizce nasıl öğrenilir sorusuyla bulduğunuz bir yerle iletişime geçmiş ve ilk dersinize gelmişsiniz, bir eğitmenle karşı karşıya gelmek, hayallerinizi süsleyen İngilizce öğrenmenin zorlayıcı etkisi, gerginlik ve istekliliğin karışımıyla ortaya çıkan bir psikolojiye sahip olabilirsiniz. Ki bu bizce iyiye işarettir! Zaten derse başladıktan kısa süre sonra buna adapte olur ve korkularınız yerini sadece heyecan ve istekliliğe bırakır. Ve bir bakmışsınız ki ilk ders bitmiş. (Ders ve yöntemlerle alakalı şu yazımı okuyabilirsiniz, ancak okumayı mümkünse sona saklayın) Peki ilk dersten sonra ne yapıyoruz.  Mutlaka ama mutlaka derste gördüklerimizi aynı gün içinde tekrar ediyoruz, hatta mümkünse bir kaç kez tekrar yararlı olacaktır, bu sizi ikinci dersinize hazır ve daha bilinçli hale getirecektir. Bu tekrarlama şekli, eğitim yönteminize bağlı olarak dinleme, yazma veya farklı alıştırma tekniklerinden ibaret olabilir.

2- Birinci derste gördüklerinizi tekrar etmiş olmanızın verdiği güvenle ikinci dersinize başlamaya hazırsınız! Artık gerginlik yok çünkü en zor olan ilk günü atlattınız. Ve dersiniz başlar….devam eder…ve bitti! Yine aynı şekilde ikinci derste öğrendiklerinizi, mümkün mertebe aynı gün içinde tekrar etmeye özen gösterin.

3- Ve üçüncü dersiniz….o da bitti, yapmanız gerekenler belli!

4- dördüncü dersiniz….Yapmanız gerekenler hala aynı

5. 6. 7.ders…….derken aslında değişen bir şey yok. Temelde anlatmak istediğimiz şey şu , İngilizce öğrenirken  o günkü dersinizde gördüklerinizi tekrar etmek   hayati önem taşır.

Ve bir baktınız aradan uzun zaman geçmiş ve ufak tefek cümleler kurmaya başlamışsınız. Ve yine süreç aynı şekilde ders ve tekrar üzerine kurulu bir şekilde devam ediyor.

40. ders.. süreç aynı, ders ve tekrar….

Biraz daha zaman geçmiş bir de bakmışsınız ki artık bir kursa, derse gitmek sizin için rutin bir hal almış!

50. 60. ders derken…. süreç aynı….. ders ve tekrar ama artık, sıkılmaya başlıyorsunuz…

Her şeyi gerektiği gibi yapmış olmanıza rağmen daha da ilerleyemiyorsunuz, takılıp kalıyorsunuz. Aslında yolunda olmayan bir şey yok!  Dil öğrenim sürecinde bu sıkıntı ve çıkmaza girmek hatta onca derse rağmen sanki hiç ilerleyemediğinizi düşünmek son derece normal. Öncelikle şunu söyleyelim, bu sıkıntı sürecine gelmenin, derslerinizin hangi aşamasında veya kaçıncı dersinizde olacağı hiç belli olmaz. Eninde sonunda bu süreçle karşılaşacaksınız.  Tabi hiç sıkılmayabilir ve eğitiminize düzenli ve sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz de.  Bu aşama bir süzgeçtir ve vazgeçme yada devam etme kararınızı da bu aşamada verirsiniz. Şunu aklınızdan çıkarmayın, her öğrenim şekli belli bir zamandan sonra sıkıcı olabilir. Bu gibi durumlarda endişelenmeyin, pes etmeyin ve derhal eğitmeniniz ile görüşüp konuyla alakalı konuşun. Bu sizi rahatlatacak ve daha olumlu düşünmenizi sağlayacaktır.  Gerekli olursa ders saatlerinizi değiştirin veya özel ders alıyorsanız belli bir düzen yerine, rastgele bir düzeni tercih edin. Örneğin haftanın belli 2 veya 3 günü derse gidiyorsanız bunu yine haftada 2 veya 3 dersten ödün vermeden rastgele günlere dağıtın. Yada gerçekten bunaldıysanız çok değil ama kısacık bir ara verebilirsiniz.  Sizlere bu anlamda rastgele gün ve saatlerde uyum sağlayabilecek eğitim kurumlarda mevcut.

Tekrardan düzenli veya düzensiz ders şeklinize döndünüz. 80 90 veya 100. derse geldiniz….Ve süreç yine aynı ders ve tekrar…

Ama bu defa bir şeylerin değiştiğinin sizde farkında olursunuz. Daha güzel cümleler kurmaya ve eğitmeninizin cümlelerini daha iyi anlamaya başlamışsınız bile… Bu andan itibaren çok sıkı durun.  Dil öğrenirken sözü geçen belli bir ”kabuk’ ‘tan bahsedilir,  işte kabuğun kırıldığı andasınız. Çünkü bunca saat eğitimden sonra, en zor olan şeyi kaptınız. Neyi? İngilizcenin mantığı ve cümle yapısı. Artık kafanızın içinde başka bir Matriks oluşmuştur.

Yukarıda belirttiğimiz 1.2.3.4 ….100 ders gibi rakamlar da ortalama rakamlardır, ille de bu rakamları baz almanızı tavsiye etmeyiz.  Buna İngilizce öğrenme sürecindeki ikinci aşama diyebiliriz ve elbette herkesin bu aşamaya gelmesi aynı zaman dilimine denk gelmese de ortalamalar aynıdır. Ancak gereken şartlar yine belli. Ders ve ders sonrası tekrar.

Vazgeçmediniz ve bu seviyeye geldiniz. Bu aşama eğitmeninize daha da çok ihtiyaç duyacağınız, kendinizi mutlu hissettiğiniz ve güveninizin de yerine geldiği bir aşamadır.

Bu aşamada yapmanız gereken prosedür neyse onu izlemek ve eğitmenizin yönergelerinden çıkmamaktır.

Yapmamanız gerekenler

1- Yazımızın başından beri maddeler halinde anlattığımız ”ders ve tekrar” olayından asla vazgeçmeyin. Her öğrenci adayının istisnaları olabilir, fakat istisnalar kaideyi bozmaz. Ara sıra derslerinize hazırlıksız gitmek zorunda kaldığınız durumlar olabilir, böyle durumlarda mümkünse eğitmeninizden 10 15 dakikalık bir hatırlatma rica edin. Ve tekrar etme alışkanlığınızı  asla bırakmayın. Mucize olacak sanmayın!

2-  Asla eğitmeniniz veya İngilizce anadili olan insanlar gibi, akıcı, güzel ve etkileyici İngilizce konuşamamaktan ötürü yakınmayın.  Veya o düzeye gelmemiş olmanın üzüntüsüne düşmeyin. O seviyeye gelmenin, size ve çalışmalarınıza bağlı olarak daha uzun zaman alacağını unutmayın. Çünkü onlar anadil düzeyinde konuşan kişiler olup bu alanda ihtisas yapmışlardır. Bu tabiki de o düzeye gelemezsiniz demek değildir. Azimli bir şekilde devam edip potansiyelinizi tetiklemek yeterli olacaktır.

3- Herkes kusursuz İngilizcesiyle çevresindekilerin beğenisini kazanmak ister elbet. Ancak tavsiyemiz şu ki, asla bir Amerikalı veya İngiliz veya anadili İngilizce olan insanların aksanına benzer konuşma şeklini  amaç edinmeyin. Bu başarması zor olmakla birlikte, İngilizce konuşulan yerlerde doğmayı veya oralarda çok zaman geçirmiş olmayı gerektirir. Zaten iyi İngilizce konuşmak demek bir Amerikalı veya İngiliz gibi konuşmak demek değildir.

4-Eğitiminizin bu aşamasında kulak aşinalığı için yabancı dizi izlemeye vesaire başlamayın.  Bunun sakıncası elbette yok! Ve kulak aşinalığınızı geliştirebilir de!  Ancak dizi ve filmlerde kullanılan dil düzeyi o kadar çeşitlilik gösterebilir ki, ya aşırı ileri düzey kelimelerden yada sokak argosundan ibaret olduğu için ve özellikle de söz konusu aksandan ötürü tek kelime bile anlayamaz, yada tek kelime anlarsınız. Buda sizde bir şey öğrenmemiş hissi yaratıp güveninizi kırabilir ve zaman kaybıdır.  Bunun yerine İngilizce öğrenenlere yönelik video ve yayınları tercih edin. Yabancı bir dizi veya filme göre daha öğretici olup, kulağınızı ve anlamanızı daha çok geliştirecektir. Üstelik daha da motive olmanızı sağlayacaktır. E tabi düzenli olarak izlediğiniz bir yabancı dizi varsa  yada benim için önemli değil motivasyonum bozulmaz diyorsanız yabancı dizileri izleyebilirsiniz elbette.

5- Eğitiminiz süresince yapılan diyalog derslerinde veya herhangi bir şekilde İngilizce konuşurken anlamadığınız bir kelimeyi veya ifadeyi asla anlamış gibi davranıp es geçmeyin. Eğitmeninizi durdurup, duyduğunuz veya Türkçesini hatırlamadığınız kelimenin ne olduğunu sormayı unutmayın.

6- Sizin için çok erken sayılabilecek İngilizce roman veya benzeri dil düzeyinde kitaplar okumayın, çok fazla bilmediğiniz kelimeyle karşılaşabilirsiniz ve bu yüzden okumaktan vazgeçersiniz  Bu da zaman kaybıdır. Onun yerine seviyenize uygun eğitsel ve faydalı kaynakları tercih edin.

Konumuzu şöyle bağlamak istiyoruz. İyi bir İngilizce düzeyine gelmek ve konuşmak ortalama 1 yıllık düzenli bir eğitim şeklini ve eğitimin gerektirdiklerini yapmakla olur. Bundan sonrası ise okullarda veya kurslarda öğretilmez. İngilizcenizi  yaşayarak ve konuşarak kendi çabalarınızla geliştirirsiniz. Bir dili öğrenmenin yolu onu konuşmaktan ve bol tekrardan geçer.

Kusursuz ve etkileyici düzeyde İngilizce öğrenmek istiyorsanız hayal kurmayın. Hayalinize giden yolları aşmaya bakın.

İngilizce Nasıl öğrenilir? Artık cevabı biraz daha iyi biliyorsunuz. Mucize aklınızda bir yerlerde onu gerçekleştirmenizi bekliyor.

10 thoughts on “İngilizce nasıl öğrenilir ? Mucize aklınızda?”
  1. Selamlar, gayet faydalı ve güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. İngilizce öğrenmede güvenilir ve sağlam kaynaklardan yardım almak ingilizce öğrenimi yolunda bizlere maksimum fayda sağlayacaktır. Herkese iyi ve kolay öğrenmeler.

  2. Değerli okurum,
    Yorumunuz için teşekkürler, ilk tavsiye olarak, bir kursa gitmeli veya ingilizce özel ders çözümlerine yönelmelisiniz. Veya bunun dışında kendi başınıza zamanla başarabileceğinizi düşünüyorsanız, Englishturkiye egitim blogumda, yeterince temel kaynak bulunuyor. Temel dersleri takip edebilir veya zamanlar konusunu gözden geçirebilirsiniz. İngilizce hikayeler ve Kelime kartları bölümü de etkili olabilir.

  3. elinize sağlık hocam öğretici yazı olmuş. bir soru sormak istiyorum ve merak ediyorum. ingilizce temelim az çok var. bundan sonra gramer çalışmaya devam mı etmek gerekir yok sa kitap okuyup bilmediğim kelimenin anlamına bakarak kitaba devam etmem mi gerekir(BU biraz sıkıcı olur gibi düşünüyorum). sizden yardım istiyorum. teşekkür ederim

  4. Hocam elinize sağlık. çok iyi , açıklayıcı , öğretici bir yazı olmuş.sayenizde ingilizcemi daha fazla geliştirebileceğim öğrenme tekniklerini yazmışsınız.allah razı olsun

  5. hocam gerçekten elinize kaleminize sağlık benim gibi dil öğrenmeye karşı ön yargılı birisi için çok etkileyici oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir