İngilizce öğrenenler için İngilizce yazılar, motivasyon, farkındalık, temel dersler ve kişisel gelişim yazıları

İngilizce öğrenimi

Sürdürülebilir bir eğitimin mümkün olduğu izlenimini vermek

Sürdürülebilir İngilizce özel ders

İnsanlara vermek istediğiniz ilk izlenim nedir?

Merhaba, çok değerli müstakbel öğrenci adaylarım. Bugün yine WordPress prompts tarafından sorulan bir soruya cevap vermek için kağıdı kalemi aldım elime. Kağıt kalem dedim ben dimi… 🙂 Kağıt kalem de bir gün tarih olacak gibi görünüyor.

Artık kağıda kalemle, iletişim amaçlı yazı yazmanın devri bitti denebilir. E tabi ilk öğretim ve lisede yazılı eğitimler halen devam ediyor ama okuldaki yazmaktan bahsetmiyorum. Resmi yazışmalar veya kişinin ıslak imzasının gerekli olduğu dilekçe vb resmi evrak işlerindeki elle yazılması gereken yazılardan da bahsetmiyorum. Kişisel gelişim amaçlı yazı yazma konusundan bahsetmeye çalışıyorum. Hani okuldayken zoraki yazdığımız giriş gelişme sonuç içeren kompozisyonlar gibi olanlardan. Ardından bu konuyu WordPress’in başlığında geçen sorgusuna bağlayacağım. ‘İnsanlara vermek istediğim ilk izlenim nedir?’ Umarım kısa keserek konuya giriş yapabilirim 😀

Kişisel gelişim sürecine önemli katkısı olan yazı yazma alışkanlığının kazandırılması için bir zamanlar günlük tutma önerileri verilirdi. Ancak bu, günlük tutma olayını daha çok batılı filmlerde görsek de, bizde, hatıra defterleri daha popülerdi. Boy boy hatıra defterleri olurdu süslü püslü vs bilenler bilir.

Son 10 yıldır, genel olarak yazı yazmayı veya günlük tutmayı sevenler artık günlük defterlerinin yerine blog sitelerinde yazmayı tercih ediyor. Ki benim yaptığım da ve asıl önerim de bu yönde zaten. Fırsat buldukça yaz

Günlük yazmak veya yazı yazmak

Günlük yazmak, içerik anlamında, standart blog yazısı yazmakla aynı şey değil elbette. Ancak blog sitelerine de günlüğe yazar gibi özel hayatınızdan kesitleri anonim veya herkese açık şekilde yazabilirsiniz. En azından ne yazacağına karar veremeyenler için, günlük gibi içerikleri eklemek bile iyi bir başlangıçtır. Zaman içinde ne yazacağınız konusuna odaklanmanıza da yardımcı olur.

Hoş, gerçi artık sosyal medya zaten günlüğün yerine geçmiş durumda. insanlar sosyal medyada yazı yerine günlük sayılabilecek hikaye veya gönderi paylaşarak da bir nebze günlük tutuyor diyebiliriz. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi günlük ve blog yazısı tam olarak aynı şey değil. Kişisel gelişim amaçlı yazmak, genelde hakkında bilgi sahibi olunan bir konu hakkında yazmaktır. Bu konu hakkında da yazarken okuldaki gibi kompozisyon kurallarında olduğu gibi giriş gelişme ve sonuç üçlüsüne bağlı kalmak gerekiyor. Çünkü bizi geliştirecek olan şey de bu kurallara bağlı kalarak yazı yazmak.

Sürekli yazı yazmanın ne derece önemli olduğunu ve daha fazla yazı yazma alışkanlığı edinmenizi sağlayacak WordPress platformu ve tetikleyici önerileri hakkında yazdığım alttaki yazıya gidebilirsiniz. https://englishturkiye.com/daha-fazla-ders-verebilirim-ama-gercekten-yorucu/

Ben derslerimden arta kalan vakitleri sevdiklerimle geçirmeyi tercih ettiğim için fazla yazı yazmıyorum bu doğru! Ancak düzenli yazı yazma alışkanlığım var ve alanımla alakalı bir çok konuyu yazarak kendi fikirlerimi aktardım.  Kaldı ki her iki blog sitemde de çok sık olmasa da yazmaya hiç ara vermedim ve yazmaya da devam ediyorum.

Vermek istediğim izlenim meselesi:

Nihayet asıl konuya giriş yapıyorum! WordPress bugün girişteki soruyu sordu! Bende kısa cevabı başlıkta verdim. Ama neden sürdürülebilir bir eğitim alabilecekleri izlenimini vermek istediğim meselesine tam olarak açıklık getirmedim. Bir tek bu gönderi bu izlenimi vermeme veya konuya açıklık getirmeme yetmeyebilir. Ancak bu izlenimi zaten blog genelinde farkı kategorilerde yazdığım başlıklarla da vermeye çalışıyorum. Yani benim için asıl hedef zaten bir izlenim vermek değil. Açıklamaya çalıştığım şey benim zaten mesleğim ve yaşam biçimim.

Ama izlenim açısından spesifik bir cevap vermek gerekirse; Benimle ders almak isteyen öğrencilerime ilk ay için geçerli olan ödeme yapmadan başlama sözümü hatırlatmak ister ve şu şekilde devam etmek isterim; Ben birebir İngilizce özel ders veren TESOL belgeli bir eğitmenim. Yıllarca dershanelere bağlı özel eğitmen olarak çalıştıktan sonra 2015 yılında tam bağımsız şekilde kendi özel derslerimi vermeye başladım. Öğrencilerim de beni genelde blog yazılarım aracılığıyla bulup iletişime geçerler. Zaten yazmayı seviyor ve sıklıkla yazmaya başlayınca da kaptırıp gidebiliyorum da… Çünkü yazı yazma meselesi çok önemli. Yine izlenime dönecek olursak

Malumunuz üzere, özel ders bir arz talep meselesidir. Özel ders iki bireyin etkileşimi ve sürecidir. Bu bağlamda öğrencilerim ilk ay için ödeme yapmadan başlayarak nasıl bir eğitim alacaklarını ön görebilirler. (Türkiye sınırları içindeki tüm öğrenciler için geçerlidir) Zaten ardından devam eden aylarda öğrencim benimle eğitimi sürdürmeye karar verirse, yine sadece birer aylık ödemelerle ilerleriz. Yani bazı kurum veya özel öğretmenler gibi toplu ödeme almam.

Aylık ödemelerle ilerlemek, benimle sürekli olarak İngilizce eğitiminize devam ettiğiniz sürece, sadece ilk ay ödemesiz başladığınızdaki süreçte olduğu gibi değil, her ay en iyisini alacağınızı da garanti etmek için sunduğum bir avantajdır. Yani ilk ay ödeme almadan başlatmamın sebebi, genel sürecimizi ön görmeniz içindir. Ve öğrenciyi elde etmek için ilk ayda göstereceğim gayret nasılsa bu her ay böyle devam eder. Sonuç olarak her ay başı değerli öğrencilerimden ödeme alacağım için, devamlılıklarını garanti etmek benim için çok önemli. Öğrencilerim ikilemde kalmadan kendi rızaları ile ödeme yapar ve aylık bazda ilerler. Her ay, öğrencilerime en etkili ingilzce dil eğitimini sunacağımı garanti etmek adına böyle bir yol çizdim. İlk aydan sonraki aylarda ise ödemeyi ay başında almamın sebebi ise, size çıkaracağım aylık ders planına göre, anlaştığımız saati size tahsis edebilmem için gerekli. Zaten öğrencim bırakmak isterse bir sonraki ay devam edemeyeceğini iletmesi yeterli.

Her ne kadar, hayatımı bu şekilde kazanıyor olsam da önceliğim tam olarak kazanç değil, gerçekten uygun ve makul bir ders ortamı sunmaktır. Talep ettiğim online İngilizce özel ders ücretlerinin görece pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak aynı hizmeti çok daha pahalı online eğitim platformlarının olduğunu göz önünde bulundurup kime göre neye göre olduğunu iki kez düşünün lütfen. Kaldı ki İngilizce özel ders fiyatları eğitmenin deneyimi ve uzmanlık derecesine göre de değişiklik gösterir. Deneyimim ve uzmanlığım çerçevesinde en uygun ücreti talep ettiğimi garanti edebilirim. Bu yüzden hiç bir öğrencimden toplu ödeme almam ve ilk ay ücret ödemeden başlama garantisi veririm.

Öğrencilerimin taktirine layık olmaya çalıştığım eğitim anlayışım ve öğrenci memnuniyeti benim için en önemlisi. Sonuç olarak ödemesini toplu yapmış olduğunuz ve memnun olmadığınız bir çok eğitim kurumu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. İşte bu psikolojiyi benle yaşamanızı asla istemem. Öğrencimin her derste alacağı eğitimin her zamanki kalitede olacağını bilmesi beni mutlu ve motive etmektedir. İnsanlara vermek istediğim ilk izlenim sürdürülebilir bir dil eğitimi alacaklarını bilmelerini sağlamaktadır. Okuduğunuz için sonsuz teşekkürler…

Leave a Reply

%d bloggers like this: