İngilizce öğrenenler için İngilizce yazılar, motivasyon, farkındalık, temel dersler ve kişisel gelişim yazıları

Kişisel gelişim

Daha fazla yazı yazabilirim ama gerçekten zor ve yorucu

Daha fazla neyi yapabilirsiniz?

WordPress tarafından soruldu

Merhaba değerli okuyucu ve ziyaretçilerim. Şu sıralar iki en önemli blog sitelerimi WordPress’in güçlü sunucularına taşıdım. Bu bağlamda bazı istatistikler normalden daha az görünebilir. Çünkü bir çok istatistik verisini taşıma esnasında istemeden kaybettim. Zaten istatistiklerin benim için önemi yoktu. Önemli olan blog yazılarımın ve diğer içeriklerimin olduğu gibi kayıpsız bir şekilde buraya geçmesiydi. Bu arada 2023 Haziran ayında WordPress.com platformuna geçiş yaptım. WordPress.com’un sunucusunda olmanın değişik avantajları da var. Ancak kendi sunucunuzda host ettiğiniz sitenize Jetpack eklentisi bağlı ise bu ayrıcalıkların çoğuna zaten sahip oluyorsunuz. Ancak WordPress’in Business planlarının ekstra avantajları var. Neyse bu başka bir konu elbette. WordPress ile alakalı başlıca bir yazı yazmak gerekir. Asıl anlatmak istediğim meseleye geçmek isterim izninizle.

Yazmanızı öneriyorum (özelikle dil öğrencisiyseniz)

Harun Güçlü TESOL A1+ ESL TEACHER

Öğrencilerime, kişisel gelişimlerine katkı sağlamak üzere yazı yazmalarını aklıma geldikçe hatırlatırım. Yazı yazmak deyince gözünüz korkmasın! Her gün yazın demiyorum elbette. Ben de her gün yazmıyorum zaten. Ancak Ayda 1 kere bile olsa yazı yazmak bireyin kendini geliştirmesinin en etkili yollarından biridir. Yazı yazmanın konuşma, anlama ve genel olarak iletişim kurma kabiliyetlerinize, ve en önemlisi de dil öğrencisi iseniz dil öğreniminize fazlasıyla olumlu etkileri olacaktır.

Çünkü yazı yazmak, sanıldığı kadar kolay değil bu doğru. Dil öğrenmek de aynı şeydir ve tıpkı yazı yazmakta ustalaşmak da zaman alır. Baştan sona bir bütün halinde giriş gelişme sonuç bağlamında okuyucuyu koparmayacak şekilde anlamlı bütünler çıkarmak zordur. O derece başarılı olmak zaman ister. Kaldı ki yazmaya başlamak için uzmanlık gerekmez. Başlamak yeterlidir. Ama yazım ve anlatım konusunda doğuştan becerikli iseniz, yani ‘ben doğuştan yazarım’ diyorsanız o halde sizi içeri alalım.

Doğuştan yazar değilseniz bile yazı yazma da ustalaşmak için minik minik şeylerle başlayabilirsiniz. Hatta bunun için WordPress Dailypromts’tan ilham alabilirsiniz. (WordPress ücretsizdir) Amacım zaten kendinde yazma yeteneğinin olmadığını inananlara veya yazma alışkanlığı olmayanlara ulaşmak ve onları tetiklemektir. (Olabildiğince tabiki naçizane)

WordPress Dailypromts hakkında

Ne hakkında yazmanız gerektiğini bilmiyorsanız, işte tam da bu noktada WordPress Jetpack uygulamasının daily prompts (günlük tetikleyiciler olarak tercüme edebiliriz) soruları size bir gerekçe sunabilir. Örneğin benim şu an yazdığım bu yazı daily prompts ile dile geldi. Bana daha fazla neyi yapabilirsiniz diye sordu. Bende daha fazla ders verebilirim ama yorucu diye cevabı başlıkta vererek başladım yazmaya.

Kalemi elime almışken WordPress hakkında bilgisi olmayanları haberdar etmek ve yazı yazmak için tetikleyicilerin nasıl faydalı olabileceğinin altını çizmek istedim. Bu tetikleyici sorular sizi mümkün olduğunca yazmaya teşvik edebilir. Jetpack uygulaması aslında eski wordpress uygulamasının yerine gelen yeni bir güncelleme. Ancak dedim ya wordpress’i anlatmak için hakkında apayrı bir yazı yazmak gerekir. Kısaca şöyle söyleyebilirim WordPress’i bilen bilir: Dünyanın en bilinen bloglama servislerinden bir tanesidir. Yüzde yüz ücretsiz ve sonsuza dek ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ne istediğinizi bildiğiniz zaman ücretli paketlere geçebilirsiniz…

Daha fazla neyi yapabilirsiniz sorusuna cevabım

Başlıkta da belirttiğim üzere daha fazla yazı yazabilirim! Hatta daha da fazla öğrenciye ders verebilirim. Ancak gün içerisinde 4 saatten fazla ders vermek inanılmaz yorucudur. Profesyonel eğitmenler bunu iyi bilir. Sağlıklı ve dolayısıyla verimli bir ders için gün de 4 dersten fazlası bir eğitmene tavsiye edilmez. Ayrıca derslerimden ötürü daha fazla yazı yazmaya takatim kalmayabiliyor. Ancak en azından bu yazımla hem soruyu cevaplamış oldum hem de sizlere nasıl yazacak birşeyler bulabiliceğinizle alakalı minik tavsiyeler paylaştım. Faydalı olması dileğiyle.

Alakalı ingilizce yazı: https://englishturkiye.com/blogger-vs-wordpress-and-monetizing/

Leave a Reply

%d bloggers like this: