İngilizce öğrenenler için İngilizce yazılar, motivasyon, farkındalık, temel dersler ve kişisel gelişim yazıları

İngilizce öğrenimi

İngilizce konuşmak mükemmel başlamayı gerektirmez

Dil eğitiminde potansiyel siz siniz

İngilizce konuşmak mükemmel başlamayı gerektirmez. Bunu çoğu öğrenci adayı bilse de, durumu bir prestij sorunu olarak görmelerinden ötürü, temel cümle kurmak veya bir şeyleri söylemek için çaba göstermekten, denemekten kaçınırlar. Çünkü prestij yanlış götürmez.

Kim olduğumuzla alakalı olarak bizden beklenen veya bizden beklendiğini sandığımız bir çok meziyeti yerine getirememek elbette bir eksiklik… Ancak zaten bütün meziyetlere haiz olmak diye bir durum söz konusu olamaz… Bu bağlamda konuyu fazla uzatmadan dil eğitiminde mükemmellik beklentisini aşmak konusuna değinmek istiyorum..

Çevre eleştiricidir!

Çevremizde yaptığımız her şeye eleştirel yaklaşan kişiler olduğu bir gerçek, yukarıda da bahsettiğimiz gibi herkes belli başlı meziyetlere sahiptir. Bu bağlamda İngilizce eğitiminizle alakalı olarak size belki şakayla bile olsa İngilizce eğitiminizle ilgili alaycı yorumlarla yaklaşan olacaktır.

Ülkemizde Maalesef İngilizce öğretmenleri arasında bile, benim İngilizcem senin İngilizceni döver tarzında gizli bir hiyerarşi söz konusu. Yanlışları bulmaya odaklı bir yaklaşım rekabetin olduğu her ortamda ister istemez ortaya çıkar. Bu farklı bir sosyolojik meseledir ve eskiye oranla daha az rastlanır duruma dönüştüğünü düşünüyorum. Çünkü algılar değişiyor. Bu bağlamda sular seller gibi ve yabancılar gibi konuşuyorsanız şanslı bir öğretmensiniz. Çevreden daha değişik bir tepkime söz konusu.

İngilizce öğretmenlerinin hayallerimizdeki gibi konuşmalarını bekleriz… Bu çok normal çünkü onları örnek alırız. Bu yüzden  hayallerinizdeki gibi konuşan bir hocanız varsa avantajlı sayılırsınız 🙂 Ülkemizdeki İngilizce öğretmenlerinin büyük çoğunluğu, filmlerde veya televizyonda izlediğiniz Amerikalılar gibi konuşmuyor. Bunu, Türklerin İngilizcesi ve Amerikalıların İngilizcesi başlıklı yazımda değerlendirdim. Ne demek istediğim hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi ne istemeniz gerektiği konusunda da faydalı olabilir. Kurslarda yabancı hocalara olan talebin temelinde de bu yatar. Ancak bu duruma çok katılmıyorum. Çünkü İngilizceyi öğrenmek için neredeyse bir hocaya bile ihtiyacınız yokken, her hocanın size İngilizce öğretebileceği aşikardır. İlle de yabancı hocanız olması gerekmez. Hatta direk Türk eğitmenlerle başlamanız ana tavsiye. Ancak daha sonralarda bulabileceğiniz yabancı hocalar daha yerinde olup dolasıyla avantaj olacaktır.

Ancak konuşmak kişisel bir yetenektir ve Kişisel bir yeteneği geliştirmek için başlamış ve ilerliyor olmak gerekir. Şunu hatırlayın. Yanlış yapmadan konuşmak yanlışsız cümle kurmak veya hatasız konuşmak mümkün değildir. Yukarıdaki egosantrik durumların, yeni başlamış birisi olarak cesaretinizi kırmasına izin vermeyin

İngilizce konuşmak için Kurallar ortada hodri meydan!

İlle de doğru konuşmayı hedef alan mükemmeliyetçilerden misiniz? Ben her zaman derim ki ! Hızlı konuşmayı değil doğru konuşmayı hedef alın ve tekerleme söyler gibi davranın ve sadece bildiğiniz kuralları düşünün. Yapabilmekse aslolan, kurallar ortada!  Ama bütün kuralları bilmek istediğiniz hızda ve rahatlıkta konuşmanız için yeterli mi? Tabii ki değil. Yani çok hızlı düşünüp kuralları yan yana getirmek, ve tabii ki uygun kelimeleri de seçmek ve bunu sürekli olarak sağlamak sizce ne kadar kolay olabilir? Bir yandan bunu bir yandan ne konuşacağınızı düşünerek yapacağınız şey iletişim olmaz. Ancak bu son cümlemi tartışmamız gerekbilir. Evet İngilizce konuşmak veya herhangi bir dili, çok kolay değil ancak bu gerçek ve dil öğrenme olgusu zaten böyle bir şeydir! Bu yüzden dil öğrenirken yanlış yapmak bilimsel açıdan son derece normaldir. Bunu bir prestij kaybı olarak görmek sana dezavantaj sağlar.

Hiç yanlışlık yapmadan öğrenmek için robot olmanız gerekiyor.

Robotlar yazılım ne derse onu kullanır ve bunu hızlı bir şekilde yapar. Lakin insan, robot gibi hazır bilgiyi yorumlayarak davranmaz. İnsan beyni dil öğrenirken, sayı olarak net bilemem ama belki onlarca varyasyonu olan milyonlarca kodu yeniden yazar ve yavaşça ve sürekli kodlayarak öğrenir. İnsan beyni yakın gelecekte herhangi bir yazılımın veya donanım bileşeninin işletmeyi başaramayacağı kadar güçlü bir ortamdır. Yani yakın gelecekte beynin gücüne eşdeğer bir makine görünmüyor…

Diğer bir yandan, beynin bir tür makine olduğunu da hatırlamak gerekir.  Ve işletim sistemi de sizsiniz. Yani Aslında beyniniz size sınırsız olasılıklar sağlayan bir donanım olamaz mı? O halde, öyle farz edin ve kendi kendini kodlaması sürecini hızlandırın… yön verin. Böyle ütopik tanımlar bana gelmez diyorsanız. İngilizce konuşmak için seçtiğiniz yol yordam yöntem veya kurum ne veya kim ise sizden istenenleri yapın yeter… Zihniniz her halükarda sizin çalışmalarınızla orantısız da olabilecek bir İngilizce konuşabilme bütünü oluşturmaya çalışabilir. İsteseniz de istemeseniz de potansiyel sizsiniz. Rise and Shine

Bu konu da dikkatini çekebilir Filmleri anlayacak düzeyde İngilizce öğrenebilmek

Leave a Reply

%d bloggers like this: