ENGLISH TURKIYE
Anasayfa » İngilizce öğrenimi » İngilizce Özel Ders ve Etkisi

İngilizce Özel Ders ve Etkisi

İngilizce Özel Ders ve Etkisi

İngilizce özel ders çözümlerine kişisel bir yaklaşım

İngilizce eğitim süreciniz, yüksek hassasiyetle ciddiye almanız gereken bir süreçtir. Bu bağlamda İngilizce kursu ararken herkes gibi sizde fiyat araştırması yapıp kendinize en uygun İngilizce kursunu tercih ediyorsunuz. Bu araştırma esnasında  İngilizce özel ders veren kursların size, diğer kurslara göre daha pahalı geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Ancak özel İngilizce dersinin sınıf ortamındaki kalabalık derslere kıyasla çok daha etkili sonuçlar verdiğini asla göz ardı etmemek gerekiyor. Klasik İngilizce kursları size standart bir İngilizce eğitimi verecektir. Ancak özel İngilizce dersi veren kurumlar ise sadece size ve amacınıza yönelik özel İngilizce dersi sunar. Ayrıca standart İngilizce kurslarında aynı anda bir çok kişi ile eğitim aldığınızdan ötürü size düşen konuşma hakkı maalesef çok fazla olamaz. Ayrıca, katıldığınız İngilizce kursunda uygulanan eğitim metodunun ne olduğu da bir diğer önemli unsurdur.

Neden Israrla İngilizce Özel Ders?

10 yıldır sadece ingilizce özel ders vererek alanımda son derece uzman bir konuma geldim. Bu bağlamda aylarca hatta yıllarca farklı kurslarda, veya hızlı ingilizce yöntemleriyle şansını denemiş bir çok öğrenci ile karşılaştım. Yeterli İngilizce ders saatini fazlasıyla almış olmalarına rağmen, maalesef kendilerini istedikleri gibi ifade edememekten şikayetçiler. Çünkü bir dili öğrenmenin yolu onu bol bol duymak, beyin fırtınası yapmak ve bol konuşmaktan geçer. Bu bağlamda diğer İngilizce kurslarında, git, gel, oku, yaz, dinle şeklinde uygulanan yöntemler, üzülerek söylüyorum ki yeterli olmuyor. Bu açıdan bakınca kaybettiğiniz para ve zaman ister istemez İngilizce özel ders modellerinden bile çok daha pahalıya mal olabiliyor. Ayrıca elde var neredeyse sıfır!

Öğrencilerimin İngilizce eğitim süreçlerinde son durak olmaktan son derece mutlu ve gururluyum. Çünkü öğrencilerimin yegane isteği ”İngilizce öğrenmek ve konuşmak” sorununa çözüm bulmaktır. Elbetteki hiç bir hoca gibi ben de mucize vaat etmiyorum. Lakin çoğu hocadan farklı teknik ve iletişim yöntemleriyle İngilizce eğitim sürecinizde ufak tefek sihirli dokunuşlar yapabilirim.

Her öğrencinin yabancı dil öğrenirken belli başlı kilit noktaları vardır. Bu kilit noktaları bulmak için öncelikle öğrencilerimi tanımam gerekir. Kişilerin dil öğrenim sürecinde zayıf ve yetersiz oldukları kilit noktalar bazen psikolojik bazende yanlış, yetersiz veya doğru sandıkları yanlışlardan ibarettir! Bununla birlikte her öğrencinin ortalama kilit noktaları aynı olup farklı sorunları birlikte keşfederiz.

İngilizce öğrenmek kolay mı zor mu ?

Blogumda İngilizce eğitim ile alakalı bir çok yazı paylaştım. Okuduğunuz yazılara bakınca İngilizce öğrenmenin çok kolay olduğu kanısına kapılabilirsiniz. Evet! bu doğru bir izlenimdir! İngilizceyi belli bir düzeye kadar öğrenmek kolaydır. Peki bu kadar kolaysa illede özel İngilizce dersi dersi almak veya gittiğimiz diğer kurslarda başaramamak neden?

İngilizce öğrenmek zordur, çünkü; İngilizceyi çok iyi bir düzeyde öğrenmek sandığınız kadar kolay değildir ve kolay olarak nitelendirdiğim kısım belli bir düzeye kadar olan kısmını kapsar. Zor olan kısımını başarmak bir başkasının size öğretebileceği kısım değildir. Bunu da elbette isterseniz kendi başınıza düzenli bir çalışma prensibiyle veya sürekli ve zamana yayılmış profesyonel destek alarak aşabilirsiniz.

İngilizcenin zor olan kısımları şunlardır:

Akıcı ve hızlı konuşmak (bunu kusursuz konuşmakla karıştırmayınız)

Duyduğunu net olarak anlamak

Yazılı olarak kendinizi çok iyi düzeyde ve gramer hataları az veya hiç olmadan ifade edebilmek.

İngilizce öğrenmek kolaydır, çünkü; İngilizceyi belli bir düzeye kadar öğrenmek kolaydır. Ancak bu bağlamda ipleri sıkı tutmak gerek çünkü İngilizce öğrenmek gerekli adımları gerektiği gibi attığınız sürece kolaydır. Genel olarak başlangıç aşamasında öğrencilere anlatılan/verilen teknik bilgi aynıdır. Bu teknik belli başlı kolay gramer kurallarından ve belli sayıda kelime bilgisinden oluşur. Ancak maalesef çoğu eğitim kurumunda bu düzeyi kapsayan bilgi bile gerektiği gibi aktarılamadığı için  çoğu öğrenci bu düzeydeki bilgi düzeyinde hapsolur ve bir türlü o düzeyden yukarı çıkamaz. Bunu aşabilmek gerçekten uzman eğitmenleri gerektirir. Ve daha ileri düzey için aşılması gereken sizinde bildiğiniz gibi kolay olanı aşabilmektir.

Yaklaşım her eğitim modelinde çok önemlidir

Lütfen dikkatle okuyun. Her şeyin bir püf noktası, zayıf noktası veya pratik bir yolu olduğunu sizde biliyorsunuz. İngilizce öğrenmek için de belli püf noktaları ve pratik yollar vardır. Bu püf noktalarının veya sihirli ayrıntıların ne olduğunu soracak olursanız, ne ben uygun bir cevap bulabilirim ne de verdiğim cevap sizi tatmin eder. Zira İngilizce öğrenmek bir iletişim şeklinin doğaçlama yapılarak uygulanmasıdır. Herkesin farklı algı düzeyleri olduğunu da aklınızda bulundurun. Algı illede zeki olmak veya olmamak arası bir durum değil. Zira kanımca, dil öğrenmek zekayla doğrudan orantılı değildir. Dil zekadan bağımsız da oluşabilen bir mekanizmadır.

Kolay ile basit arasında bir ayrım vardır. Bu ayrım yukarıda da bahsettiğim ”sihirli dokunuşlar” ifadesine de açıklık getirecektir. Bu bağlamda bir yerden okuduğum şu hikayeyi sizlere aktarmak istiyorum;

” Bir adamın fabrikasındaki özel bir makine bozulmuş, uğraşıp didinip çözememişler ve bir usta çağırmışlar, usta gelmiş, makineyi incelemiş ve eline bir çekiç alıp belli bir noktaya vurmuş ve makineyi çalıştırmış. Sonra ustaya borcumuz nedir demişler, ustada bin dolar demiş.

– ya ne yaptın bir çekiçle gelip vurdun 1000 dolar istiyorsun olumu öyle şey? Ustada demiş ki çekiçle vurmak 1 dolar nereye vuracağını bilmek 999 dolar”

işte kolay ve basit arasındaki fark budur.

Hepinize öğrenim sürecinizde başarılar diliyorum.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz