İngilizce öğrenenler için İngilizce yazılar, motivasyon, farkındalık, temel dersler ve kişisel gelişim yazıları

İngilizce öğrenimi

İngilizce öğreniminde telkin ve motivasyon

İngilizce öğrenim sürecinde daha hızlı sonuç için telkinle motivasyon sağlayın

İngilizce öğreniminde düşünce mekanizmanızı güdümleyin; Telkin ve motivasyon hayati önemlidir!

Sevgili öğrenci arkadaşlar yine sizler için çok faydalı olacağını düşündüğüm bir noktaya değinmek istiyorum. İngilizce öğrenim süreciniz boyunca; kurslara gidiyor veya  ingilizce özel ders çözümlerine yöneliyoruz. Kitaplar okuyor, yazılar yazıyoruz. Kiminiz hepsini yapıyor veya bir kısmını yapıyor veya sadece kursa gidip tembellikte yapıyor olabilirsiniz. Yukarıda bahsi geçenler zaten yerli yerinde yapılıyorsa kısa süre içinde konuşmaya başlayabilirsiniz demektir.

Gerekli özveriyi gösteren çalışkan olanlara veya tembellik edip az çalışanlara da genel olarak yapılması gereken bazı püf noktalarından bahsetmek istiyorum.  Elbette hepiniz kendinizi iyi düzeyde akıcı İngilizce ile ifade edebilmeyi ve bunu gerekli olduğunda sıkılmadan yapabilmeyi istersiniz. Bunun öğreniminiz süresince size çok zor geldiğini düşünüyor olabilirsiniz de.  Günümüzün çalışan yetişkin kesimi, zamanlama sıkıntılarından ötürü  genel olarak İngilizce özel ders çözümlerine yöneliyor. Lakin, zaten belli bir zamanlama problemi olduğu için, genel olarak ders sonrası yapılması gerekenler bu öğrenci kesimi tarafından güçlükle yerine getirilebiliyor.

Elbette zaman yetersizliği ve hayatımızdaki sorumluluklar, çoğumuzu işlerimizden alıkoyuyor ve doğal olarak artakalan vakitlerimizi kendimize ayırıyoruz. Lakin günlük iş koşuşturmacasında veya özel hayatınızda İngilizce ile haşır neşir değilseniz bir sonraki derse kadar yaptıklarınız aklınızdan uçar ve pasif bir yapıda bekler. Özel dersleriniz adı üstünde size özeldir, eğitmeninizden geçmiş derste yapılanların tekrarını ısrarla isteyin. Çünkü İngilizce eğitim süreciniz, belli bir düzeye kadar  veya temel cümleler kurabilecek düzeye gelene kadar zincirleme bir yöntem ile şekil alır ve temelde kopukluk olursa bu hep karşınıza çıkar. Bu hususta ilk öğrendiğiniz, aklınızda ilk kalan olacak ve İngilizce öğreniminizin geleceğini şekillendireceği için çok dikkat edip es geçmeyin. Hatalı bir şekilde yer eden bilgiyi düzeltmenin yolu budur ve kısa bir tekrar ile rahatlıkla bunun üstesinden gelebilirsiniz. Her zaman söylediğim gibi tek olay basitçe bir tekrar üzerine kuruludur.

Yabancı dil öğrenirken kendinize telkin verin farkındalığınızı arttırın

Şimdi gelelim düşünce mekanizmamızı İngilizce öğrenmemize destek olması için net bir şeklilde nasıl güdümleyebileceğimiz konusuna. Yani kendimize ara ara vereceğimiz telkinle İngilizce öğrenim sürecimizde motivasyon sağlamak ve farkındalığımızı sürekli yüksek tutmak gerekebilir.  Farkındalığın hayatın her aşamasında ne derece önemli olduğu bilinen bir gerçek. İngilizce öğrenirken yine farkındalığı maksimum düzeyde tutmak gerekir. Ders çalışacak veya gerekli tekrarları yapacak vakti bulamıyorsanız, size eğitiminizi çağrıştıracak kilit unsurlar oluşturmaya çalışın. İş yerinizde, ofisinizde veya evinizde sürekli gördüğünüz yerlere ”İngilizce öğreniyorum” cümlesini yazılı olarak bulundurmaya çalışın. Akıllı telefon kullanıyorsanız ekran kilidi resmini veya arka plan resmini ”ingilizce öğreniyorum”  yazan bir resim olarak ta atayabilirsiniz. Ders çalışmayan biri için bunun ne faydası olacak diye düşünmeyin, zira zihnimiz yabancı dil öğrenirken çok karmaşık süreçlerden geçer. Ve asıl söz konusu olan hatırlama ve tekrardır. Bu şekilde zihninizi sürekli uyarmak sizi motive edecek ve isteseniz de istemeseniz de  ders anlarını çağrıştıracaktır. Derslerde neler yaptığınızı hatırlamaya çalışmak bile bir çalışma yöntemidir. Sürekli göreceğiniz ”ingilizce öğreniyorum” yazısı bilinçaltınıza sürekli olarak bu mesajı gönderir. Bilinçaltınız bilgiyi sizin yararınıza işleyecektir. Kısa sürede sonuç aldığınızı hemen fark edeceksiniz.

Ders çalışmayı veya yöntemin şart koştuğu tekrarı alışkanlık haline getirmek elbette çok önemlidir. Lakin bunu aşamıyor veya yapamıyorsanız yukarıda bahsettiğim ”İngilizce öğreniyorum” yazılı kartları sık sık görebileceğiniz yerlere yerleştirmek çok etkili bir yöntem olabilir.

Leave a Reply

%d bloggers like this: