ENGLISH TURKIYE
Anasayfa » Temel dersler » İngilizcede tamlamalar ve ‘of’ eki

İngilizcede tamlamalar ve ‘of’ eki

İngilizcede tamlamalar ve ‘of’ eki

İngilizce öğrenim süreci iç içe girmiş karmaşık kurallar silsilesi gibi gelse de, zamanla öyle olmadığını fark edersiniz. Başlangıç derslerimizdeki önemli konulardan bir tanesi de isim tamlamalarıdır. Benimle ders alıp bu ayrıntıya girmediğim öğrenci yoktur. Her zaman söylediğim gibi hangi cümle öbeğinin isim veya sıfat tamlaması  olduğunu tam olarak bilmenize gerek yok ama nasıl yapıldığını bilmenize gerek var. Ayrıca tamlayan ekleri iyi anlarsanız İngilizceye daha bilinçli bir şekilde hakim olursunuz. Vereceğim örnekleri isim veya sıfat tamlaması olarak ayırmayacak sadece tamlama olarak ele alacağım. Çünkü konu Türkçede belirtili, belirtisiz takısız isim tamlamaları ve alt başlıklarıyla incelenir. Konunun İngilizcesi Türkçedekinden daha kolaydır

Türkçede -nin, -nın eki ile tamladığımız kelimeleri İngilizce’de ‘of’ ekiyle yapıyoruz. Günlük dilde defalarca kullandığımız tamlamalar dil’in büyük bir bölümünü oluşturur.

Bu konu ayrıca, bizim dilimizde sıklıkla iyelik ekleriyle karıştırılır. Bu konuyu daha iyi anlamak için Türkçede isim ve sıfat tamlamaları konusuna hakim olmak çok daha fayda sağlayabilir. Konunun Türkçesinin iyi derece farkına vardığınızda İngilizcesinin daha kolay olduğunu hemen fark edersiniz.

Şunu da belirtmek isterim ki; ‘The’ zamanla anlayacağınız bir belirteçtir. Tamlama ‘the’ belirteciyle kullanıldığında çoğunlukla Türkçedeki belirtili isim tamlamasına tekabül eder. Tamlamalar ayrıca daha zengin ve akıcı İngilizce konuşma becerilerimize etkileri olan kilit konulardan birisidir. Cümle örneklerinin bazılarında ‘the’ belirteci varken bazılarında olmamasını dikkate almayınız.

Basit ve temel örnekler verelim…

Masanın rengi : the color of the table

Kitabın adı: the name of the book

Güzelliğin sırrı : the secret of beauty

Aşağıdaki basit formüle bakınız. ‘x’lerin yerine getirdiğiniz isimler otomatik olarak tamlamaları ortaya çıkarır.

Formül: the x of the x

Sizlerde örneklerinizi yazabilirsiniz

Dikkat: Şahsi durumlarda (insanlar için) kullanılan -nin -nın eki ‘Ali’nin çantası’ cümlesindeki -nin, -nın eki gibi tamlamalar da isim tamlamalarıdır. Bu tür cümleler İngilizcede of ekiyle yapıldığı zaman yanlış olmaz ancak tercih edilmezler. Aidiyet bildirdikleri için -s takısı alırlar. Ve cins isimlerle yapılan of ekinin bu tür sahiplik bildiren cümlelerde kullanılması tercih edilmez. Örneğin:

The book of Ali: Ali’nin kitabı yanlış değildir ancak Ali’s book demeyi tercih ederler. Örneklere bakalım.

Ali’s big blue box: Alinin büyük mavi kutusu, Ayşe’s long legs: Ayşe’nin uzun bacakları, Jason’s large cute hat: Jason’ın geniş şirin şapkası

Cin isimlerle örneklere bakalım

”Masanın rengi, Duvarın şekli, güzelliğin sırrı, yaşamın bedeli, Güneşin ışığı, ışığın rengi” ve daha yüzlerce tamlama örneği verebiliriz. Gördüğünüz üzere bu tamlamaları Türkçede -nın, -nin, -nun, -nün vb. eklerle yapıyoruz.  İngilizcede ise sadece ”of” kullanmak yeterli oluyor. yani iki kelimenin arasına basit bir bir şekilde ”of” koyuyoruz. Bu arada of, ‘ov’ diye okunur, ayrıca off kelimesiyle karıştırmamaya özen gösterelim.  Şimdi örnek cümlelerimizi İngilizce ifade edelim. Şunu da hatırlamakta fayda var. İngilizcedeki tamlama şekli tersten çalışır. örneklere bakınca daha iyi anlarsınız

Masanın rengi: the color of the table

Duvarın şekli : the shape of the wall

yaşamın bedeli: the cost of life

güzelliğin sırrı: the secret of beauty

Güneşin ışığı: the light of the sun

ışığın rengi: The colof of light:

sayfanın başı : The top of the page

Vucudumun solu: The left part of my body

Türkiyenin Başkenti: The Capital of Turkey

Tamlama örneklerini daha da uzatabiliriz. Elbette verdiğim örnekler çok basit örnekler olup daha da uzun ve abartı örnekler bulmak mümkün. Ard arda birbirini tamamlayan cümlelere zincirleme isim tamlaması denir.

The members of the Grand National Assembly of Turkey: Türkiye büyük millet meclisinin üyeleri

A very sad story of an affluent queen of a counrty in the history : Tarihte, bir ülkenin çok zengin bir kraliçesinin hüzün dolu hikayesi.

Yorum bölümünden sizlerde kendi yaptığınız örnekleri ekleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın