İngilizce öğrenenler için İngilizce yazılar, motivasyon, farkındalık, temel dersler ve kişisel gelişim yazıları

İngilizce öğrenimi

İngilizce kelimelerin okunuşu ve sesleri anlamak

İngilizce kelimelerin okunuşu, sözlüklerde yazıldığı gibi midir? Bu şekilde öğrenilgidiği, tam olarak olmasa da, bakış açısına göre doğru bir bilgi olmayabilir. Kelimelerin okunuşlarını görerek öğrenmeyi tercih etmek, öğrenilen kelimeyi görsel olarak akılda tutmayı gerektirir ve bu, zihnimiz için ayrı bir yüktür. Yani hem okunuşunu hemde yazılışını ayrı ayrı ezberlemek istemek gereksizdir. Zaten dil eğitimlerinin çoğunluğunda, özellikle duyduğunu anlamada başarızlığa neden olan tamda bu kısımdır. Yani yazılışlarına ve sözlüklerde gösterilen okunuşlarına yoğunlaşmak.

İngilizce kelimelerin okunuşu fonolojinin konusudur

İngilizce kelimelerin okunuşu ve yazılışlarını bilmek (veya diğer herhangi bir yabancı dil) dil eğitiminde, tabiki de önemlidir. Bu bilgi, İngilizce seviyenizi ve dil bilginizi kağıt üstünde göstermeniz için çok gerekli. Ancak aslını söylemek gerekirse, bu okunuşların sözlüklerde gösterildiği şekli çoğunlukla yanlış değil ama doğru da değildir. Bunun yanı sıra öğrendiğiniz kelimenin okunuşunu yazmak bir çok kelime için neredeyse imkansızdır. Bunun için ses bilim dalına ait (phonology ) alfabe türünü kullanmak gerekecektir. Dil öğretmenlerinin çoğu bunların bazılarını tanır ve okuyabilir lakin yazı karakteriyle gösteremezler. Çünkü klasik latin alfabesi değildir. İleri düzey sözlüklerde kelimelerin fonetik okunuşlarını bulabilir ve fonolojik kurallara göre okuyabilirsiniz.

Örneğin ‘car: araba’ kelimesine bakalım. Sıradan sözlüklerde okunuşunu ‘kar’ olarak görürüz. Ancak bunu fonetik olarak doğru seslendirmek için ‘kar’ şekliyle yazılmış okunuşunu okumak doğru olmayacaktır. Alttaki resimlere bakınız.

Fonoloji hakkında Türkçe bir kaynakdan daha fazla bilgi edinmek isterseniz burada

Diller sadece yazılı kelimeler olgusu değildir

Dil demek ses demektir ve her dilin kendine özgü sesleri vardır! Ve sesleri öğrenmenin en iyi yolu, onu taklit etmek ve sürekli tekrar etmekten geçer. Bu yüzden İngilizce kelimelerin yazılı okunuşlarına yönelmeyin. Bir dili konuşmayı öğrenmenin en iyi yolu önce dinlemek sonra okumak ve onu tekrar etmektir. İngilizcenin anahtarı “dinlemektir” Bu her dil için geçerlidir. Lakin İngilizce sadece dinleyerek bile kolay öğrenilebilen bir dil olsada aynı şekilde, kolay telaffuz edebileceğiniz anlamına gelmez.

Lütfen dil öğrenirken kelimelerin yazılı okunuşlarını tercih etmeyiniz. Cep telefonlarınıza bu sesleri ücretsiz dinlemenize olanak sağlayacak onlarca sözlük programı indirebilirsiniz. Telefonunuz Android veya Iphone ise uygulama marketinizde sözlük yazmanız yeterli olacaktır. Sözlük uygulaması kullanamayacak bir telefonunuz varsa Tureng, sesli sözlük veya Zargan gibi sözlük sitelerinin mobil arayüzlerini de kullanabilirsiniz. Veya bir bilgisayar aracılığıyla dinleme egzersizi yapabilirsiniz.

Dillerle ilgili diğer teorik bilgilere ulaşmak ve anadil düzeyinde öğrenebilmek için nasıl bir süreçten geçmek gerekir merak ediyorsanız lütfen şu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

https://www.englishturkiye.com/2014/05/yabanci-dilde-katmanlar-ve-anadil-duzeyi.html

Leave a Reply

%d bloggers like this: