İngilizce öğrenenler için İngilizce yazılar, motivasyon, farkındalık, temel dersler ve kişisel gelişim yazıları

Temel dersler

İngilizcede Sahiplik sıfatları ve Kişi zamirleri

 

Personal pronouns: kişi zamirleri

Şahıslar, dillerin temelini oluşturan kişi zamirleridir. İngilizce öğrenirken kelime veya kuralların hangi dilbigisel isme sahip olduklarının çok önemi yoktur… Örneğin sahiplik sıfatlarının ne olduğunu da bilemeyebilirsiniz. Dediğim gibi dilbilgisel isimlerin önemi zaten yok.. Ama kendi ana dilimizdeki dilbigisel kuralları bilmek herhangi bir yabancı dili öğrenirken çok fayda sağlar. Zaten yabancı dil öğrenirken ister istemez kendi dilimizdeki bazı kural veya dilbilgisel tanımlara da değinip anadilimizi de pekiştireceğiz. şahıslar konusuna giriş yaptık… Lütfen videodaki gösterilen şahısları derinlemesine ezberinize alın Görüşmek üzere

İngilizcede Sahiplik sıfatları (possessive pronouns)

Sahiplik sıfatları şunlardır:

My : benim

Your : senin

His: onun (eril)

Her: onun (dişil)

its: onun (nesnel)

Our: bizim

Your: sizin

Their: onların

Değerli arkadaşlar ilerleyen zamanlarda tenseler (zamanlar) konusuna girdiğimizde bazı ayrıntıları çok daha iyi anlayacaksınız. Ancak ondan önce en temel bir çok şeyi anladığımızdan emin olalım. Bu yüzden zamanlar konusunu biraz daha ilerki derslere bırakıyorum. Sahiplik sıfatlarını anlatmadan önce küçük bir ayrıntıya değinmek istiyorum. İngilizce Türkçede olduğu gibi gizli öznelere sahip bir dil değildir.

Örneğin

‘evdeyim’ dediğiniz zaman kelimenin başına ‘ben’ öznesini koymasak bile, sondaki -im çekim ekinden dolayı ben evdeyim demesek de şahsın kim olduğunu anlayabiliriz. Aynı şekilde “evdeyiz” dediğimiz zaman kelimenin başında “biz” şahsı yokken bile öznenin veya konuşan kişinin kim veya kimler adına konuştuğunu anlayabiliyoruz.

Ancak ingilizcede durum böyle değil. İngilizcede isimler çekim eki almazlar. örneğin: Kitabım : my book (benim kitabım şeklinde baştaki senin benim sahiplik sıfatını belirtmek gerekiyor)

My name: benim adım (adım ) My name is… 

Your house: senin evin (evin) Your house is…

Her cat: onun kedisi (kedisi) Her cat is….

Our house: bizim evimiz (evimiz) Our house is

Your cars: sizin arabalarınız (arabalarınız) your cars are…

His dog: onun köpeği (köpeği ) His dog is…

Their books :onların kitapları (kitapları ) their books are…

Leave a Reply

%d bloggers like this: