İngilizce öğrenenler için İngilizce yazılar, motivasyon, farkındalık, temel dersler ve kişisel gelişim yazıları

Kişisel gelişim

Zenoglosofobi Nedir? İngilizcede Zenoglosofobi


Zenoglosofobi daha önce duymadığınız bir terim olabilir. Zira günlük hayatımızda pek kullanmadığımız bir kelime. Ama bu fobiye sahip kişilerden biri olabilirsiniz.

Zenoglosofobi yabancı dil korkusu demektir. Ama yabancı dili öğrenmekten değil öğrendiklerini konuşmaktan korkmak anlamına geliyor. Ülkemizde en çok önem verilen yabancı dil İngilizce olduğu için yabancı dil yerine ingilizcedeki zenoglosofobi olarak değerlendirelim. Bu durumda olanların bir kaç bahanesi olabilir! Ya iyi İngilizce bildiğini iddia ettiği halde iyi bilmiyordur, yada öğrenme sürecindedir ve yine hata yapma korkusuyla ya ağzını açmaz, yada konuşulan ortamdan uzaklaşır. Bu tarz kişileri konuşmaya zorladığınız zaman, tereddüt, kekeleme, hemen anadile dönme, hafif terleme ve yüzde kızarıklık meydana geldiği gözlenmiştir

Uzmanlara göre bunun sebepleri yine eğitim sürecimizle alakalı, daha doğrusu ilk veya ortaokul da yabancı dil dersiyle ilk karşılaştığımız anda ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda Zenoglosofobi’nin oluşmasını sağlayan İngilizce hocası mı yoksa öğrencinin kendisi midir maalesef net bir cevap veremeyiz. Böylesi bir sebep sunmak ta pek doğru olmaz. Zenoglosofobi denen fobi türünün doğal sebeplerden oluştuğunu düşünüyoruz. Nedir bu doğal sebep? İngilizceyi konuşmak ve iletişim kurmamız için gerekli olacak bir dil olarak değilde, geçmek zorunda olunan bir ders olarak görmüş olabilir miyiz? bu ihtimal daha yüksek ve daha makul geldi bize. Okullarda öğretilen yabancı dil dersleri, anadilimizde gördüğümüz diğer eğitim şekillerinden farklıdır. Bir başka ülkenin dilini öğrenmek, kimilerince sevilmeyen matematik coğrafya vb diğer sosyal ve sayısal derslerden ayırt edilmeden sadece geçmek zorunda olduğumuz derslerden biri olarak görülmüştür. Bu bağlamda zamanında önem verilmeyen bir yabancı dil dersinin gelecekte karşımıza zenoglosofobi olarak çıkması çok normaldir. İyi derecede kontrol altında olmayan bir yabancı dil seviyesinin ve özellikle de mükemmeliyetçi bir yapınız varsa zeneglosofobi problemi ile sonlanması çokta beklenmedik bir son olmasa gerek. İyi bir dil seviyesinde olup da bu problemle karşı karşıya olmanın pekte mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Neyseki Callan Metot bu tarz korkulara iyi gelen bir dil öğrenme yöntemidir. Callan Metot Zenoglosofobi korkusunu bertaraf etmenizde en etkili yöntemdir. Çünkü o kadar çok soruyla karşı karşıya geleceksiniz ki, bu korkunuzu yenmekten başka çareniz kalmayacak. Zaten dil öğrenme sürecinde yapılmaması gereken tek şey vazgeçmektir. Her zaman dediğimiz gibi yabancı dil öğreniminiz süresince kararlı olun üstüne gidin ve sonuca varın. Callan Metot en etkili ve en kısa sürede konuşturan yöntemdir.

Leave a Reply

%d bloggers like this: